عمل زیبایی شکم – کشیدن چربی ها

این راهنما اطلاعاتی در مورد عمل زیبایی شکم ( ابدومینوپلاستی – abdominoplasty – tummy tuck ) به همراه کشیدن چربی های شکم (suction) در اختیار شما قرار می دهد. خواهشمند است آن را مطالعه فرموده و در صورتی که سوالات یا نکات مبهمی به ذهن شما رسید حتما با پزشک خود مطرح نمایید. با توجه به اینکه هر فرد با فرد دیگری متفاوت است، لازم است توسط پزشک خود معاینه شوید و در مورد شرایط عمل خود با وی مشورت نمایید.

موارد استفاده:

عمل ابدومینوپلاستی در افرادی انجام می شود که پوست اضافه شکم دارند و دچار افتادگی پوست شکم شده اند. این پوست اضافه یا افتادگی معمولا در اثر حاملگی یا تغییر وزن های شدید اتفاق می افتد. معمولا در این عمل با یک برش سرتاسر زیر شکم (در محل برش سزارین ولی بیشتر از آن) پوست و چربی نیمه پایینی شکم برداشته می شود و پوست و چربی بالای شکم به پایین کشیده می شود و با برشی که دور ناف داده می شود محل ناف جابجا می شود. در صورتی که بدنبال حاملگی ترک هایی در پوست شکم ایجاد شده باشد، قسمتی که زیر ناف است همراه با پوست اضافه برداشته می شود و ترک های باقیمانده به پایین شکم کشیده می شوند. در برخی موارد ممکن است حین عمل دور کمر را کوچکتر کرد یا پهلوها را جمع تر نمود یا پوست ران یا باسن را کمی بالاتر کشید.

مراقبتهای بعد عمل:

معمولا درد بعد عمل کم است اما ممکن است تا ۲ هفته احساس کشش داشته باشید و نتوانید سر کار بروید (البته بسته به میزان تحمل افراد متغیر است). در این صورت، بهتر است در این مدت کمی خمیده راه بروید تا شکم زیاد کشیده نشود. نواحی ساکشن شده ممکن است کبود شوند که تا ۲ هفته رفع خواهد شد. تا دو ماه بهتر است دائما شکم بند یا گن ببندید و پس از آن تا دو هفته بعد روزها استفاده کنید. این کار علاوه بر احساس راحتی حین فعالیت، به کاهش ورم کمک می کند. همچنین بهتر است تا دو ماه از مصرف نمک زیاد اجتناب کنید. شما بطور معمول باید ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل، ۲ هفته، ۱ ماه، ۲ ماه، ۳ ماه، ۶ ماه و ۱ سال بعد از عمل به پزشک مراجعه نمایید.

انجام عمل جراحی:

 

عمل زیبایی شکم و ساکشن یک عمل جراحی می باشد که باید توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک در یک مرکز دارای اتاق عمل مجهز با شرایط استریل و متخصص بیهوشی با تجهیزات بیهوشی عمومی و تخت بستری انجام گردد. عمل حدود ۲ تا ۴ ساعت طول می کشد و نیاز به حداقل یک شب بستری خواهد داشت. در اکثر موارد، طوری عمل می کنم که خونریزی حین عمل حداقل است و ترشح کمی وجود دارد و با تکنیک جدید نیاز به گذاشتن درن نمی باشد که در راحتی بیمار بعد از عمل بسیار موثر است.

مراقبتهای بعد ازعمل زیبایی شکم :

معمولا تا مدتی بعد از عمل تحت نظر هستید. پس از اطمینان از عدم تهوع یا مشکل دیگر می توانید منزل بروید. باید توسط یک همراه به منزل بروید زیرا در چشم های شما پماد زده شده و ممکن است تار ببینید. مراقب سرگیجه احتمالی نیز باشید.

برای کاهش ورم و کبودی، تا ۲۴ ساعت بعد عمل روی بینی و پلک های خود کمپرس یخ بگذارید. در صورتی که سرمای زیاد اذیت کننده است، می توانید آن را در یک یا دو لایه دستمال بپیچید و سپس استفاده نمایید.

بهتر است شب اول بعد از عمل از غذاهای سنگین اجتناب کنید. از روز بعد، منع خاصی از نظر غذا ندارید با این وجود توصیه می شود نمک کمتر مصرف کنید و مواد حاوی ویتامین ث مانند آناناس و مرکبات مصرف کنید.

پس از عمل روی پلک های بالای شما چسب است. بهتر است سعی کنید تا زمان مراجعه به پزشک برای کشیدن بخیه ها چسب برداشته نشود. البته اگر شل شد و افتاد ایرادی ندارد. از دو روز بعد از عمل می توتنید حمام بروید اما سعی کنید چسب ها خیس و شل نشوند.

ممکن است چند روز اول هنگام خواب چشم های شما باز بمانند. در این موارد، قبل از خواب داخل چشم های خود پماد بزنید. در صورتی که در طول روز احساس خشکی چشم یا اشک ریزش یا قرمزی و سوزش دارید به پزشک خود مراجعه نمایید.

معمولا از دو روز بعد از عمل می توانید به کارهای معمول برگردید. اما تا یک هفته بعد از عمل ورم و گاهی کبودی پلک دارید و انجام کارهای دقیق با چشم مشکل می باشد. بسته به شغل فرد، ممکن است یک هفته نیاز به مرخصی باشد.

بعد از عمل زیبایی شکم بهتر است تا یک ماه به پهلو نخوابید و هنگام خوابیدن باید زیر شانه ها و سر بالا باشد. بهتر است تا یک ماه به مدت طولانی سر خود را به پایین خم نکنید و ورزشهای سنگین انجام ندهید.

معمولا باید ۵ تا ۷ روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه ها مراجعه کنید. پس از آن پمادهایی برای کاهش آثار عمل برای شما تجویز می شود. معمولا طی ۳ تا ۴ هفته جوشگاه بخیه ها بسیار اندک می شوند. تا آن زمان توصیه می شود برای اجتناب از اشعه ماورای بنفش از عینک های آفتابی UV بزرگ استفاده نمایید.

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی- ساکشن :

 

عوارض معمولی در عمل زیبایی شکم– ساکشن (کوچک کردن شکم و ساکشن) شامل تورم بعد از عمل، بی حسی، خارج شدن ترشح از ناحیه زخم، محل زخم و اسکار جراحی و کبودی و خستگی بعد از عمل می باشد. تورم و بی حسی تا ۴ ماه بهتر می شود.

یستن شکم بند و ماساژ دادن مفید می باشد. در صورتی که ترشح وجود داشته باشد جای نگرانی نیست و خودبخود برطرف می شود. تا زمانی که ترشح وجود دارد استفاده از گاز استریل توصیه می شود. در صورتی که کبودی زیاد باشد می توان با استفاده از کرم بهبود آن را تسریع کرد. برای کاهش آثار عمل، بسته به جنس پوست شما، کرم هایی تجویز می شود. معمولا آثار عمل طی چند ماه تا یک سال بهتر می شود.

مراجعات بموقع به پزشک و استفاده مرتب از کرم ها در بهبود آثار عمل نقش دارد. هر چند جنس پوست نیز موثر است.

نتایج عمل:

عمل زیبایی شکم– ساکشن به هدف کاهش وزن انجام نمی شود. با وجودی که حین عمل مقداری چربی و پوست برداشته می شود، تغییر چشمگیری در وزن ایجاد نمی شود. هدف بیشتر زیبایی و صاف شدن شکم است. اگر بعد از عمل لاغر شوید، ممکن پوست شکم مجددا دچار افتادگی شود. اگر بعد از عمل چاق شوید، شکم نیز چاق خواهد شد (البته کمتر از حدی که در صورت عدم عمل چاق می شدید). با وجودی که حاملگی بعد از عمل ممانعتی ندارد، حاملگی یا نوسانات وزن شدید بعد از عمل باعث افتادگی مجدد شکم و از بین رفتن مقداری از نتایج عمل خواهد شد. لذا توصیه می شود در صورتیکه قصد کاهش وزن دارید، قبل از عمل این کار را انجام دهید تا افتادگی پوست کامل شود و بتوان حین عمل پوست و چربی بیشتری برداشت و نیز ترجیحا زمانی اقدام به عمل نمایید که قصد آوردن فرزند دیگری نداشته باشید.

مشاهده  اطلاعات لازم در مورد عمل بینی در مشهد