مراقبت های بعد عمل زیبایی بینی :

معمولا بعد از عمل زیبایی بینی تا شب مرخص می شوید. باید توسط یک همراه به منزل بروید و تا روز بعد مراقب داشته باشید. در صورتی که ساکن مشهد نیستید توصیه می شود شب اول در بیمارستان یا منزل یکی از دوستان در مشهد بمانید و روز بعد به شهر خود عزیمت کنید. در صورتی که به هر دلیل تمایل به شب ماندن در بیمارستان داشتید هزینه اضافی در پی نخواهد داشت. من داخل بینی تامپون یا مش نمی گذارم. یک گاز جلوی بینی شما است که هنگام ترخیص برداشته می شود. تا ۷ تا ۱۰ روز بعد نیاز به مراجعه نمی باشد. در اکثر موارد که پوست برش نخورده و بخیه ای ندارید، بهتر است برای برداشتن آتل بیشتر صبر کنید تا ورم کمتر شود.

برای کاهش ورم و کبودی، تا ۲۴ ساعت بعد عمل روی بینی و پلک های خود کمپرس یخ (که در اختیار شما قرار داده می شود) بگذارید. در صورتی که سرمای زیاد اذیت کننده است، می توانید آن را در یک یا دو لایه دستمال بپیچید و سپس استفاده نمایید.

پس از عمل باید داخل بینی خود را شستشو دهید تا راه هوایی بینی باز شود. برای این کار می توانید مرتبا (هرچه بیشتر، بهتر) قطره بینی بریزید. همچنین می توانید در حالی که خوابیده اید با استفاده از سرنگ در بینی سرم بریزید. تنفس بتدریج با تمیز شدن و کاهش ورم داخل بینی و بویژه پس از برداشتن آتل بهتر می شود.

بهتر است شب اول بعد از عمل از غذاهای سنگین اجتناب کنید. از روز بعد، منع خاصی از نظر غذا ندارید با این وجود توصیه می شود نمک کمتر مصرف کنید، مواد حاوی ویتامین ث مانند آناناس و مرکبات مصرف کنید و در صورتی که در پره های بینی بخیه دارید یا لب دستکاری شده است غذاهای خیلی سفت نخورید.

در اکثر موارد بعد از عمل درد ندارید. با این حال بهتر است حداقل ۳-۲ روز سر کار نروید. بعد از عمل یک آتل روی بینی شما است که حدود ۱ تا ۲ هفته باقی می ماند. در برخی موارد ممکن است کبودی ایجاد شود که تا ۱۰-۷ روز رفع خواهد شد. توصیه می شود تا ۲۴ ساعت بعد از عمل روی بینی و پلک های خود کمپرس یخ (که در اختیار شما قرار داده می شود) بگذارید تا احتمال کبودی کمتر شود. بسته به شغل فرد، ممکن است تا زمان برداشتن آتل و رفع کبودی نیاز به مرخصی باشد. تا زمان برداشتن آتل، نباید بینی خیس شود. در صورتی که حمام می روید مراقب باشید که چسب های بینی مرطوب نشده و شل نشوند.

روز برداشتن آتل یا تعویض چسب، حمام بروید تا چسب ها شل شوند و سپس به پزشک مراجعه نمایید. پس از برداشتن آتل، چسب بینی هر هفته یکبار توسط پزشک تعویض می شود. در این فاصله می توانید حمام بروید اما باید مراقب باشید چسب ها شل نشوند. بسته به ضخامت پوست و سرعت کاهش ورم ممکن است به ۲ هفته تا ۲ ماه چسب زدن نیاز باشد. پس از این مدت، که بطور هفتگی مراجعه می نمایید، باید ۲ ماه، ۳ ماه، ۶ ماه و ۱ سال بعد از عمل به پزشک مراجعه نمایید.

بعد از عمل تا یک ماه نباید به پهلو بخوابید و هنگام خوابیدن باید زیر شانه ها و سر بالا باشد. بهتر است تا یک ماه به مدت طولانی سر خود را به پایین خم نکنید و ورزشهای سنگین انجام ندهید. تا دو ماه باید از ضربه به بینی، شیرجه در استخر، عینک و دمیدن در بینی (فین کردن) اجتناب نمایید.

مشاهده  اطلاعات لازم در مورد عمل بینی در مشهد