جراحی زیبایی فک:

جراحی زیبایی فک (ارتوگناتیک) در مواردی انجام می شود که فک بالا و پایین ناهماهنگ باشند یا عدم تقارن وجود داشته باشد. با این اعمال می توان یک یا دو فک را به جلو یا عقب، بالا یا پایین و به راست یا چپ برد. در نتیجه تناسب بین اجزای صورت بهتر شده و زیبایی صورت افزون می گردد. اینگونه اعمال علاوه بر زیبایی، می توانند در بهبود جویدن، رفع قطع تنفس حین خواب (آپنه خواب)، و کاهش فشار بر مفصل فک موثر باشند. فشار زیاد بر مفصل فک حین غذا خوردن در افرادی که عدم هماهنگی اسکلتی فک بالا و پایین دارند، می تواند منجر به ساییدگی مفصل و صدا دار شدن آن حین جویدن و صحبت کردن، درد مفصل و درنهایت قفل شدن فک شود که بسیار خطرناک است. با اصلاح قرارگیری فک ها با عمل می توان از این عواقب پیشگیری نمود.

معمولا جراحی زیبایی فک در مواردی انجام می شود که نتوان با روشهای ارتودنسی مشکل را حل نمود. البته معمولا قبل و بعد از جراحی نیاز به ارتودنسی وجود دارد. در انجام این اعمال، علاوه بر قرارگیری مناسب دندانها، زیبایی نیز اهمیت زیادی دارد و باید با انجام رادیوگرافی و فتوگرافی قبل عمل و آنالیز آنها، مناسب ترین تغییر برای بدست آوردن بهترین قرارگیری دندانها با بدست آوردن بیشترین زیبایی در عین کمترین احتمال عارضه توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک طراحی شود.

این اعمال معمولا از داخل دهان انجام می شوند و پوست بریده نمی شود. در قدیم، بعد از عمل دندانهای دو فک به مدت ۱ تا ۲ ماه با سیم به یکدیگر بسته می شدند که برای بیمار بسیار اذیت کننده بود. حالا، با استفاده از روشهای فیکس کردن داخلی، نیاز به بستن فک ها برطرف شده و دوران نقاهت بعد عمل بسیار راحت تر شده است. عمل جراحی زیبایی فک تغییرات قابل توجهی در فرد ایجاد می کند به طوری که چهره فرد می تواند کاملا تغییر کرده و به معیارهای زیبایی نزدیک شود. علاوه بر افراد طبیعی، بسیاری از افراد دچار شکاف لب و کام، ناهنجاری های مادرزادی و شکستگی های قدیمی نیز می توانند از تغییرات قابل توجهی که عمل جراحی زیبایی فک ایجاد می کند سود ببرند.

مراقبت های بعد عمل:

معمولا بعد از عمل لازم است رژیم مایعات صاف شده داشته باشید. می توانید آب گوشت یا سوپ را با نی بنوشید. در اولین فرصت، با نظر پزشک، رژیم نرم برای شما شروع خواهد شد که شامل غذاهایی است که نیاز به جویدن نداشته با شند. شما می توانید انواع غذاها را در مخلوط کن خرد کرده و بدون جویدن بخورید. ورم بعد از عمل زیاد است ولی معمولا کبودی وجود ندارد و درد اندک می باشد. گاهی چند هفته طول می کشد تا ورم شدید برطرف شود. در صورتی که شاغل هستید بهتر است بسته به شغل خود با نظر پزشک برای جند هفته مرخصی برنامه ریزی کنید.

عوارض

 

عوارض زودرس مانند ورم، تهوع استفراغ، خونریزی یا عفونت گذرا هستند. ممکن است کاهش احساس لمس یا احساس گزگز یا مور مور در یک ناحیه صورت ایجاد شود که در اکثر موارد خودبخود و تا چند ماه برطرف می شوند ولی ممکن است در برخی موارد مقداری از آن بطور دائمی باقی بماند که البته در ظاهر فرد تاثیر گذار نمی باشد. در صورت انجام عمل روی فک بالا، ممکن است شکل بینی قدری تغییر کند که البته با طراحی مناسب عمل و انجام صحیح تکنیک جراحی توسط یک فوق تخصص جراحی پلاستیک با سلیقه می توان از آن اجتناب کرده یا حتی از آن در زیباتر کردن بینی استفاده کرد.

مشاهده  اطلاعات لازم در مورد عمل بینی در مشهد