کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

در عمل کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)، چربی، نسج سینه و پوست اضافه برداشته می شود. این عمل بطور کلی به دو روش انجام می شود. در روش اول که معمولا برای سینه های خیلی بزرگ انجام می شود، برش ها دور هاله نوک سینه، بطور عمودی از زیر هاله تا زیر سینه و بطور افقی در سرتاسر زیر سینه می باشند. در این روش، بلافاصله بعد از عمل سینه زیباتر می شود. البته ممکن است بعد از ۶ ماه سینه کمی شل و افتاده شود.

در موارد نادری که سینه ها شدیدا بزرگ باشند ممکن است نیاز به برداشتن و پیوند مجدد هاله و نوک سینه باشد که در این موارد برجستگی و حس نوک سینه کم می شود و ممکن است لکه های کم رنگ و پررنگ در هاله ایجاد شود.

در روش دوم، برش ها دور هاله نوک سینه و بطور عمودی از زیر هاله تا زیر سینه می باشد. ممکن است یک برش کوچک افقی زیر سینه نیز زده شود. در این روش، بلافاصله بعد عمل سینه مقداری غیر طبیعی است و بالای سینه پر و زیر سینه خالی تر از معمول است و ممکن است در برش زیر سینه مقداری چین خوردگی وجود داشته باشد. حداکثر تا ۶ ماه بعد عمل، سینه حالت طبیعی خود را بدست می آورد و زیباتر می شود. دوام این روش از نظر بالا ماندن سینه و حفظ برجستگی سینه بیشتر از روش اول است.

عمل زیبایی کوچک کردن سینه یک عمل جراحی می باشد که توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک در یک مرکز دارای اتاق عمل مجهز با شرایط استریل و متخصص بیهوشی با تجهیزات بیهوشی عمومی و تخت بستری انجام می گردد. عمل حدود دو و نیم تا ۴ ساعت طول می کشد و نیاز به حداقل یک شب بستری خواهد داشت. در اعمالی که در سالهای اخیر انجام داده ام معمولا نیاز به گذاشتن درن در سینه نبوده است که این مورد باعث راحتی بیشتر بیماران بوده است.

بهتر است شب اول بعد از عمل (پس از رفع تهوع) از غذاهای سنگین اجتناب کنید. از روز بعد، منع خاصی از نظر غذا ندارید. توصیه می شود شب اول با کمک چند قدمی در اتاق یا بخش راه بروید. بعد از عمل مقداری درد دارید که البته خیلی شدید نمی باشد. با این حال توصیه می شود چند روز اول کارهای سنگین انجام ندهید و یک هفته مرخصی از کار را در نظر داشته باشید.

پس از عمل توصیه می شود یک سوتین نخی یا کشی بپوشید و بهتر است که از جلو باز و بسته شود. سوتین طبی ارجح است. پانسمان ها را روز در میان تعویض کنید. به جای چسب زدن، می توانید گازهای استریل را با سوتین در محل خود نگه دارید. تا اولین ویزیت ۷ تا ۱۰ روز بعد عمل حمام نروید. توصیه می شود حداقل تا دو هفته از سوتین استفاده کنید.