بوتاکس

معمولا از تزریق بوتاکس برای رفع موقتی چین و چروک ها استفاده می شود. سم بوتولینوم باعث فلج گذرای عضلات می شود. شرکت های مختلفی اقدام به ساخت آن کرده اند اما توصیه می شود از انواع معتبر و مجاز آن استفاده شود. در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

موارد مصرف:

بهترین کاربرد آن برای چین های پیشانی و اخم می باشد. در صورتی که تمایل به بالا بردن دم ابروها داشته باشید، با تنظیم محل های تزریق قابل انجام خواهد بود. یک محل رایج دیگر برای تزریق، گوشه های چشم است که حین خنده چین های پنجه غازی ایجاد می کند.

در افرادی که به دلایل مختلف فلج عضلات صورت دارند، می توان با تزریق بوتاکس در سمت مقابل تقارن را بیشتر کرد.

همچنین از تزریق بوتاکس در زیر بغل برای کاهش تعریق بدبو استفاده می شود.

نحوه انجام:

تزریق بوتاکس بصورت سرپایی در مطب انجام می شود. با استفاده از سوزنهای ظریف انسولین در محل های مورد نظر تزریق می شود. اگر دو یا سه نفر باشید می توان از ویالهای با دوزهای بیشتر استفاده نمود. دوز تزریق بستگی به محل، شدت چین ها و تعداد دفعات تزریق قبلی دارد.

ممکن است پس از تزریق، مقداری قرمزی نواحی تزریق ایجاد شود که بسرعت رفع می شود. پس از تزریق نباید تا ۴ ساعت محل تزریق را ماساژ دهید و بهتر است سر را پایین نگیرید.

نتایج:

نتایج تزریق پس از یک تا دو هفته آشکار می شود و تا ۴ الی ۶ ماه ادامه خواهد داشت. پس از آن، چین ها بر می گردند. در برخی افراد، پس از چند بار تزریق مرتب هر ۴ تا ۶ ماهه، نتایج نسبتا پایداری ایجاد می شود و چین ها بر نمی گردند. اما در برخی، بتدریج مقاومت به بوتاکس ایجاد می شود و تزریقات متعدد بعدی کم اثر می شوند. به هر حال، تزریق بوتاکس برای افرادی که تمایل به عمل جراحی ندارند یا هنوز در مرحله ای نیستند که نیاز به جراحی داشته باشند توصیه می شود.

عوارض

 

عوارض تزریق بوتاکس مانند اثر بخشی آن گذرا هستند. مهمترین عارضه افتادگی پلک می باشد که در دستان فوق تخصص جراحی پلاستیک آشنا با آناتومی عضلات بسیار غیرمحتمل می باشد. آلرژی یا حساسیت نیز ارتباط نزدیکی با نوع بوتاکس تزریق شده دارد.

مشاهده  اطلاعات لازم در مورد عمل بینی در مشهد