تزریق چربی برای درمان چین و چروک های پوستی و کاهش چربی کاربرد دارد که به‌ دنبال آن، رفع مشکلاتی از قبیل تولید شدن خط خنده، خط اشک، خط اخم، چین و چروک در نواحی اعم از روی پلک ها، اطراف چشم، گونه و شقیقه ها را موجب می شود.

البته تازمانی که این چروک ها عمیق نشده باشند، می توان در برخی از نواحی به کمک بوتاکس این ایراد را تا حدودی برطرف کرد، ولی وقتی که چروک ها عمیق می شوند دیگر از بوتاکس کار چندانی برنمی آید و میبایست به تزریق فیلرها رو آورد که شایسته ترین پرکننده، تزریق چربی است چرا که در این روش بافت چربی از بخشی از بدن خود شخص برداشته شده و به قسمت دیگری از بدن پیوند زده می‌شود.

در این عمل، سلولهای چربی از یک ناحیه بدن مانند شکم، پهلوها یا ران به یک ناحیه دیگر مانند صورت یا باسن تزریق می شود. این عمل منجر به افزایش حجم می شود و به عنوان یک پرکننده (فیلر) طبیعی عمل می کند. علاوه بر این، منجر به شادابی پوست نیز می شود. اگر فردی تمایل به ایجاد حجم زیاد داشته باشد، ممکن است نیاز به دو یا سه بار تزریق داشته باشد.

در ادامه با ما همراه باشید تا به طور کامل در مورد این موضوع صحبت کنیم…

کاربردها و مزایای تزریق چربی

به جز برطرف کردن چین و چروک های عمیق می توان از این روش در بقیه قسمت های بدن نیز استفاده کرد :

 

تزریق چربی به لب :

یکی از شایع ترین موارد استفاده تزریق چربی، حجیم کردن لب ها می باشد. مزیت چربی نسبت به ژل (کلاژن، هیالورونیک اسید) آن است که جابجا نمی شود و حالت گلوله گلوله پیدا نمی کند و دائمی می باشد. مزیت آن نسبت به پروتز آن است که حالت خشک و مصنوعی پیدا نمی کند.

 

تزریق چربی برای رفع خط خنده :

برای چین های خنده که در اثر افزایش سن و افتادگی چربی های گونه ایجاد می شود، بهترین اقدام عمل جراحی لیفت صورت است که یک جراحی قدرتمند است که باید در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام شود. برای افرادی که هنوز جوانتر هستند و یا آن قدر افتادگی صورت ندارند که نیاز به عمل جراحی داشته باشند، تزریق کردن چربی گزینه مناسب تری است. هر چند به مرور در طی چند سال و با بالاتر رفتن سن چین ها عمیق تر خواهند شد و در نهایت برای ایجاد یک صورت جوان نیاز به عمل جراحی خواهد بود.

 

تزریق چربی به گونه :

در افرادی که گونه های گود افتاده دارند، هر دو گزینه تزریق کردن چربی و پروتز مناسب هستند. پروتز گونه حالت استخوان برجسته گونه و چربی حالت پری نسج زیر پوست ایجاد می کند. اگر استخوان گونه شما فرورفته است، با یک بار عمل پروتز می توانید به حجم دلخواه برسید. این عمل از داخل دهان یا لبه پلک پایین انجام می شود. پروتز به استخوان پیچ می شود و جزئی از استخوان می شود و احتمال جابجا شدن ندارد. در صورتی که می خواهید نسج نرم گونه افزایش یابد می توانید تزریق کردن چربی را انجام دهید.

 

تزریق چربی بعد از یک ماه

برای نمونه های بیشتر در اینستاگرام بر روی عکس کلیک کنید…

 

تزریق چربی به پلک ها :

انجام تزریق در پلک ها مناسب نمی باشد اما اگر کسی شیار بین پلک پایین و گونه داشته باشد، می توان با تزریق کردن چربی آن را بهتر کرد. البته ممکن است مشکل اصلی در پف و چربی اضافه پلک پایین باشد که نیاز به عمل پلک پایین خواهد داشت. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

 

تزریق چربی به باسن :

تزریق کردن چربی به باسن به مراتب بهتر و کم عارضه تر از پروتز می باشد. اگر حجم زیاد مورد نیاز است، بهتر است در اتاق عمل انجام شود و ممکن است نیاز به سه بار تزریق باشد.

 

تزریق چربی به پیشانی :

برای پیشانی، تزریق کردن چربی مناسب نیست و تزریق بوتاکس یا جراحی لیفت پیشانی توصیه می شود.

 

تزریق چربی به سینه ها :

برای بزرگ شدن سینه تزریق کردن چربی مناسب نمی باشد، زیرا در آینده ممکن است در سونوگرافی و ماموگرافی اختلال ایجاد کند. به علاوه، نیاز به بیهوشی طولانی مدت دارد و ممکن است سه بار لازم باشد. پروتز سینه عمل خیلی مناسب تر با بیهوشی خیلی کوتاه تر است و در مقایسه با تزریق کردن چربی که سرپایی انجام شود احتمال عوارض کمتری دارد. همچنین در سن بالاتر، تزریق کردن چربی برای پشت دستها می تواند به شادابی و زیباتر شدن دستها کمک کند.

 

تزریق چربی چگونه انجام می شود ؟

این عمل را می توان به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام داد. ابتدا ناحیه برداشت چربی (شکم، پهلوها یا ران) و ناحیه تزریق، بی حس می شود و سپس کشیدن چربی و تزریق آن انجام می شود. عمل حدود نیم تا یک ساعت طول می کشد. پس از آن می توانید منزل بروید. می توان در افرادی که تحمل درد ندارند یا زمانی که فرد قصد عمل دیگری تحت بیهوشی دارد یا مواقعی که حجم تزریق زیاد است، چربی را با بیهوشی در اتاق عمل تزریق کرد. در این صورت نیاز به بستری شب در بیمارستان نخواهد بود.

بعد از عمل، ورم در ناحیه تزریق ایجاد خواهد شد و در محلی مانند پلک ممکن است کبودی نیز ایجاد شود. توصیه می شود در صورت امکان ناحیه تزریق بالاتر نگه داشته شود (مثلا در مورد صورت و دست) و تحت فشار نباشد (مثلا در مورد باسن به پشت نخوابید و روی صندلی ننشینید). از یخ استفاده نکنید. ناحیه تزریق را ماساژ ندهید.

 

تزریق چربی چقدر ماندگاری دارد ؟

به طور میانگین، در طی سه هفته تقریبا نیمی از چربی تزریق شده از بین می رود. البته میزان جذب بستگی به جنس و تراکم چربی های فرد نیز دارد. چربی کشیده شده از ران نتایج بهتری از شکم دارد. چربی که باقی می ماند تا آخر عمر باقی خواهد ماند. مانند بقیه چربی های بدن با چاق و لاغر شدن زیاد و کم خواهد شد.

در صورتی که تمایل به حجم بیشتری داشته باشید، ممکن است نیاز به تزریق چربی برای بار دوم و سوم باشد. در تزریق های بعدی چربی بیشتر و بیشتری می توان تزریق کرد اما هر بار تزریق در هر صورت محدودیتی دارد و در صورت تزریق بیش از حد، درصد جذب بیشتر خواهد شد و نتیجه کمتر می شود. فواصل بین تزریقات حداقل ۲-۳ ماه است.

 

چه مناطقی برای برداشت چربی مطلوب هستند؟

بهترین محل‌ هایی که می‌توان چربی را برداشت کرد در افراد گوناگون متعدد است و منطقه‌ای مطلوب است که چربی آن با رژیم غذایی کم نمی شود. عموما مطلوب ترین بخش ها قسمت خارجی ران و باسن میباشند، ولی به صورت کلی نسبتاً از چربی زیر پوست در هرنقطه ای از بدن میتوان برای این منظور استفاده کرد. البته نواحی پهلو ها، رانها، کنار زانو و زیر شکم معمولا چربی مقاومتری دارد.

 

آیا با یک‌ بار تزریق می توان به نتایج دلخواه رسید؟

کلا تزریق می بایست ۴ – ۲ بار تکرار شود تا به نتایج کامل و مطلوبی دست پیدا کرد، بعضا پزشکان هر بار از چربی جدید کشیده شده استفاده می کنند، بعضا هم چربی را فریز کرده و ماه‌ های بعد تزریق می نمایند.

 

مهم ترین مراقبت های بعد از تزریق کردن چربی که باید رعایت کنید

در ادامه مراقبت هایی که بعداز گرافت چربی (پیوند چربى) در صورت یا این که سایر نقاط بدن می توان انجام داد را به شما معرفی می کنیم :

 1. توصیه می شود فردى را جهت رساندن خود به منزل به همراه داشته باشید، و در دو سه روز اول در کارهای منزل به شما کمک کند.
 2. می بایست محل برداشت چربى با باند کشى و یا گن مطلوب به مدت دو هفته، سفت پوشانده شود.
 3. پیشنهاد میشود که از وارد کردن فشار زیاد به محل تزریق جهت جلوگیری از نقل و انتقال چربی تزریق شده در بازه زمانی ۷ تا ۱۰ روز پرهیز نمایید.
 4. شاید محل تزریق و محلی که چربی از آن گرفته شده در گیر کبودی، تورم و درد شود. این شرایط طبیعی بوده و به ندرت در طی چندین روز تا چندین هفته برطرف میگرد. میزان کبودی و تورم متناسب با اندازه چربی تزریق شده‌ است، البته به صورت معمول ۲ تا ۳ هفته طول می کشد.
 5. در سه هفته ی اول تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای کم آب و بخار) و حمام های طولانی مدت شدیدا بپرهیزید.
 6. در‌ حالتی که تزریق در صورت انجام گرفته باشد، جهت کاهش ورم بهتر است در روزهای اولیه پس از تزریق، هنگام خوابیدن زیر سرتان بلند باشد (موقعیت نیمه نشسته و یا زاویه ۴۵ درجه باشد) و در صورتی که مزاحمتی برای خوابتان ایجاد نکند، بهتر است در زمان دو هفته در این حالت بخوابید.
 7. سه روز کمپرس سرد صورت انجام شود، سپس استفاده از کمپرس گرم منجر به تسریع در جذب کبودی و ورم می‌شود.
 8. برای کاهش ورم صورت، استفاده از نمک می بایست محدود شود.
 9. حمام کردن از روز دوم بلامانع است، اما از زیر فشار قرار دادن و ماساژ دادن بخش های تزریق شده اکیداً خودداری کنید.
 10. در سه هفته ی اول تزریق، از قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور آفتاب، استفاده از فضاهای گرم (سونای کم آب و بخار) و استحمام طولانی مدت شدیدا پرهیز کنید.
 11. در طی زمان استراحت و نقاهت در خانه، از انجام کار هایی مانند شست و شو و باغبانی که نیاز به خم شدن یا این که وارد کردن فشار هستند پرهیز کنید، چون این کارها می تواند سبب تشدید ورم صورتگردد. به طور کلى در روزهای اولیه از انجام کارسنگین خانه و خم شدن دوری کنید.
 12. از راه رفتن آهسته با سرعت بالا غافل نشوید چرا که از لخته شدن خون در پاها جلوگیرى می‌نماید و تورم صورت را کاهش می دهد.
 13. از انجام ورزش های شدید به مدت چندین هفته بایستی دوری شود در‌ حالتی که عادت به ورزش کردن منظم دارید، پس از چند روز می‌توانید ورزش های سبک تر (به شرط آن که موجب افزایش تعریق صورت نشود) انجام دهید، ورزش های کششی سبک مثل شنا و پیاده روی آهسته مانعی ندارد.
 14. در محل تزریق بخیه زده نمی‌شود (همچنین از بخیه جذبی هم استفاده نمی شود) و در نتیجه نیازی به کشیدن بخیه و یا پانسمان کردن نیست.
 15. در صورت لزوم ۲۴ ساعت پس از انجام تزریق، زدن کرم ضدآفتاب و آرایش کردن مانعی ندارد.
 16. آناناس تازه دربردارنده ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم اثرگذار است و هرچه بیشتر مصرف شود بهتر است.
 17. بدلیل کاهش تحرک احتمال دارد درگیر یبوست شوید، بهتر است از میوه هاى تازه، ماهی و میگو و امگا۳ به میزان زیاد میل نمایید.
 18. میزان ورم متغیر بوده و صبح ها بیشتر است که با رعایت مورد ۲ به حداقل خواهد رسید.
 19. تا ۱۰ روز مصرف نمک کاهش داده شود.
 20. داروهای خود را تا آخر مصرف کنید.
 21. اگر‌چه بروز عفونت نادر است و به ندرت اتفاق می افتد، اما مصرف آنتی بیوتیک خوراکی (مانند سفالکسین) قبل و بعد از فعالیت تجویز می‌ شود (از شب قبل از فعالیت تا ۵ روز بعد از تزریق). معمولا برای کنترل درد نیازی به داروی مخدر نیست و استفاده از استامینوفن و یا ژلوفن کافی خواهد بود.
 22. در بعضی موارد تزریق چربی طی هفته های اول بعد از تزریق، غیر قرینگی در صورت به چشم میخورد که جای نگرانی نیست و در نهایت دو طرف صورت مانند اول خواهد شد. (این موقعیت ناشى از تفاوت جذب تورم در دو نیمه ی بدن است و نهایتاً تصحیح میشود.)

singhealth.com.sg : منبع